garnki na płytę indukcyjną

Płyty indukcyjne są cenione przez użytkowników za szybkość nagrzewania, wygodną obsługę i bezpieczeństwo podczas gotowania. Ze względu na swój specyficzny sposób działania, wymagają jednak używania naczyń ze specjalnym dnem. Jak więc wybrać odpowiednie garnki na płytę indukcyjną?

Garnki na płytę indukcyjną – jakie muszą mieć cechy?

Nie wszystkie garnki nadają się do użytkowania na płycie indukcyjnej. Jeśli więc wcześniej gotowaliśmy na gazie, najprawdopodobniej będziemy musieli zakupić nowy zestaw garnków i patelni. Czym powinny się charakteryzować? Przede wszystkim garnki na indukcję muszą mieć ferromagnetyczne dno. Jeśli go nie będzie, urządzenie nie będzie w stanie wykryć garnków, a co za tym idzie – nici z gotowania. Dno jest więc najważniejszym elementem garnka. Powinno być płaskie i możliwie jak najgrubsze, dzięki czemu zapewni równomierne rozprowadzanie ciepła i nie ulegnie odkształceniu. Wybierając garnki, warto postawić na takie, których średnica będzie dopasowana do średnicy pola grzewczego. W przeciwnym razie płyta może mieć kłopot z ich wykryciem. Jeśli nasze urządzenie nie posiada pól albo ma podłużne pola, tak jak płyta indukcyjna Amica PIT 6541 NSU (Aktualnie Brak, polecamy model), wtedy ten problem nie występuje. Jakkolwiek postawimy garnek, płyta go automatycznie wykryje.

garnki na płytę indukcyjną

Jak płyta indukcyjna wykrywa garnek?

Konieczność zakupu specjalnych garnków jest podyktowana sposobem działania płyty indukcyjnej. Pod jej powierzchnią zamontowane są specjalne cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Strumień pola magnetycznego w kontakcie z metalem wywołuje powstawanie prądów wirowych, a te wydzielają ciepło i mocno rozgrzewają dno naczynia. Właśnie dlatego garnki muszą mieć właściwości ferromagnetyczne, aby spełniały swoje zadanie.

Jak sprawdzić, czy garnek nadaje się na indukcję?

Garnki na indukcję zazwyczaj posiadają specjalne oznaczenia na dnie w postaci cewki, które przypomina połączone ze sobą pętelki. Symbolowi często towarzyszy również napis „Induction”. W przypadku braku oznaczeń można bardzo łatwo sprawdzić, czy naczynie nadaje się na indukcję. Wystarczy do dna przyłożyć magnes. Jeśli go przyciągnie, a jego dno jest płaskie, powinien bez problemów zadziałać na płycie. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia w funkcje, które pozwalają sprawdzić kompatybilność garnków. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w płycie indukcyjnej Amica PIT 6541 NSU (Aktualnie Brak, polecamy model). Jest to tzw. funkcja CheckPot. Gdy umieścimy garnek na polu grzejnym, płyta Amica od razu poinformuje nas o jego kompatybilności. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się wartość 60 lub więcej, naczynie będzie działało na indukcji. Niższe wartości oznaczają, że garnek będzie kompatybilny, ale nie w optymalnym stopniu. Natomiast wynik 00 informuje o braku kompatybilności.

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Powodów, dla których warto kupić płytę indukcyjną, jest mnóstwo. Przede wszystkim nagrzewa ona tylko dno naczynia. Powierzchnia całej płyty pozostaje zimna, dlatego ryzyko poparzenia się jest naprawdę znikome. Ogromnym plusem jest intuicyjna obsługa i szybkość nagrzewania, co pozwala znacznie skrócić czas przyrządzania potraw. Poza tym indukcja jest bezpieczniejsza dla dzieci niż płyta gazowa czy ceramiczna. Dodatkowo większość z nich, jak choćby płyty indukcyjne Amica, posiadają blokadę ChildLock, która umożliwia zablokowanie całego panelu sterowania. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że najmłodsi nie włączą urządzenia pod naszą nieobecność.

garnki na płytę indukcyjną Płyta Indukcyjna Amica PIT 6541 NSU

Wykonanie płyty: Ceramika
Ilość pól grzejnych: 4
Moc całkowita (W): 7400
Technologie: funkcja Booster, funkcja Bridge, funkcja Pauza, 3 programy gotowe, AutoBridge, Hob and Go, CheckPot, ChildLock
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *