oszczędna pralka

Pralka jest jednym z najpotrzebniejszych, ale i najbardziej energochłonnych urządzeń AGD w domu. Nie dość, że wymaga podłączenia do prądu, to jeszcze pobiera dużą ilość wody, a pranie wymaga użycia odpowiednich detergentów. Na szczęście producenci wyposażają swoje urządzenia w coraz to nowsze technologie, które pomagają nam prać nie tylko skuteczniej, ale i z korzyścią dla naszego budżetu. Z poniższych akapitów dowiesz się, jakie parametry powinna posiadać oszczędna pralka.

Wysoka klasa energetyczna

Jeśli zależy nam nam na efektywnej, a przy tym ekonomicznej pracy pralki, powinniśmy wybierać sprzęty wyposażone w wysoką klasę energetyczną. Im będzie ona wyższa, tym pralka zużyje mniej prądu podczas jednego cyklu prania. Do najbardziej energooszczędnych należą modele w klasie A+, A++ oraz A+++. Ich zakup będzie korzystny nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego.

Programy ekologiczne

Każda oszczędna pralka powinna mieć przynajmniej jeden program ekologiczny. Może to być zwykły program „Eco” albo dostosowany do konkretnego rodzaju tkanin, np. „Bawełna Eco”. Tego typu programy trwają dłużej niż standardowe cykle, niekiedy nawet o godzinę. Jednak podczas pracy, pralka zużywa mniej prądu i wody, jednocześnie zachowując wysoką jakość prania.

oszczędna pralka

Opcja skrócenia czasu prania

Nie zawsze ubrania są tak bardzo poplamione, że wymagają prania w pełnym, intensywnym cyklu. Czasami wystarczy tylko odświeżyć koszulę czy sukienkę, aby prezentowała się nienagannie. Właśnie w takich sytuacjach potrzebne są programy krótkie albo funkcje pozwalające skrócić czas prania. Jeśli więc ubrania nie są mocno zabrudzone, warto z nich korzystać. Nie dość, że nasza odzież zostanie szybciej wyprana, to jeszcze pralka zużyje o połowę mniej wody i energii.

Czujniki prania

Producenci coraz częściej stosują w swoich pralkach specjalne czujniki prania. Dzięki nim cykl prania przeprowadzany jest efektywniej i ekonomiczniej. Czujniki automatycznie dostosowują ilość wody do ilości załadowanej do bębna odzieży. Oznacza to, że pralka zużyje tylko tyle wody, ile jest konieczne, aby skutecznie wyprać ubrania. Poza tym, wykorzysta mniej energii do nagrzania wody. Takie czujniki powinna posiadać każda oszczędna pralka.

Możliwość prania w niskich temperaturach

Pralka zużywa wiele energii podczas podgrzewania wody. Jeśli nastawimy cykl prania na niższą temperaturę, możemy znacznie zredukować koszty prania. Właśnie dlatego, oszczędna pralka powinna posiadać możliwość ustawienia niskich temperatur. Nie tylko pozwolą one zaoszczędzić energię, ale również dobrze wpłyną na nasze ubrania – zapobiegną ich skurczeniu się czy ochronią przed wyblaknięciem kolorów. Choć niskie temperatury nie nadają się do prania mocno poplamionych ubrań, doskonale poradzą sobie z ich odświeżeniem.

Funkcja opóźnienia prania

Wielu dostawców energii oferuje swoim klientom tańszą taryfę opłat za prąd. Zazwyczaj obowiązuje ona w godzinach od 22:00 do 6:00 rano. Warto z niej skorzystać i właśnie w tych godzinach nastawić cykl prania. Dzięki temu, że większość pralek posiada funkcję opóźnienia startu, z łatwością zaprogramujemy czas prania na dowolną godzinę.

oszczędna pralka Pralka Amica TAW 6103LSW

Pojemność znamionowa (kg): 6
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 153
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9240
Ilość programów: 16
oszczędna pralka
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *