
Odkurzacz jest sprzętem, bez którego trudno byłoby się obejść w domu. Pomaga nam szybko pozbyć się kurzu, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Obecnie oferta odkurzaczy jest bardzo szeroka, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się modelom workowym i bezworkowym. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jakie są zalety i wady obu rozwiązań, co powinno pomóc Wam w podjęciu właściwej decyzji.
Odkurzacz workowy – największe zalety
Do najpopularniejszych odkurzaczy na rynku należą modele workowe. Dzięki temu dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach, różnią się zamontowanymi filtrami i wyposażeniem, co doskonale widać na przykładzie odkurzaczy Amica. Ze względu na tak bogatą ofertę, każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb. Zaletą odkurzaczy workowych jest również dodatkowa filtracja, którą zapewniają worki. Modele z workami papierowymi, jak np. odkurzacz Amica VM 6011, są uznawane za bardzo higieniczne, dlatego docenią je w szczególności alergicy. Takie worki są bowiem jednorazowe, więc po skończonym odkurzaniu, wystarczy wyrzucić je do kosza. W ten sposób znacznie ograniczymy kontakt z zanieczyszczeniami i alergenami. Warto dodać, że odkurzacz workowy podczas pracy generuje mniej decybeli niż model cyklonowy.
Jakie wady mają odkurzacze workowe?
Jak wszystkie sprzęty AGD, odkurzacze workowe również mają pewne wady. Jako największą wymienia się konieczność systematycznego kupowania worków, co generuje dodatkowe koszty. Jest to również niekorzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ wyrzucając stare worki i kupując nowe, przyczyniamy się do produkcji większej ilości śmieci. Warto również wspomnieć, że od poziomu zapełnienia worka będzie zależeć siła ssąca odkurzacza.

Jakie są największe zalety odkurzaczy bezworkowych?
Odkurzacze bezworkowe nazywane są również cyklonowymi, co zawdzięczają swojemu sposobowi działania. Zasysają powietrze wraz z zanieczyszczeniami, a następnie dzięki sile odśrodkowej odwirowują brud, który trafia do specjalnego pojemnika. Natomiast powietrze przechodzi jeszcze przez zamontowany filtr, a następnie już oczyszczone wydmuchiwane jest do pomieszczenia. Taki system sprawia, że odkurzacze bezworkowe cechują się niską reemisją kurzu do otoczenia. Producenci stosują w swoich urządzeniach różne rodzaje filtrów, np. w odkurzaczach Amica zazwyczaj jest to filtr EPA 12, który cechuje się bardzo wysokim poziomem filtracji.
Dzięki temu, że takie odkurzacze nie wykorzystują worków, są uznawane za bardzo ekologiczne. Ponadto wiele z nich, jak np. odkurzacz Amica VI 2041, plasuje się w wysokiej klasie energetycznej A, co sprawia, że zużywają mniejszą ilość energii. Warto również wspomnieć, że odkurzacz bezworkowy jest tani w eksploatacji, a zapełnienie pojemnika w żaden sposób nie wpływa na jego siłę ssącą.
Odkurzacze bezworkowe – wady
Brak worka, czyli to, co jest uznawane za największą zaletę odkurzacza cyklonowego, jest jednocześnie jego wadą. Wszystko przez to, że pojemnik, w którym zbierają się zanieczyszczenia, wymaga regularnego opróżniania i mycia. Jest to konieczne, gdyż w zabrudzeniach bardzo szybko mogą rozwinąć się bakterie i grzyby. Samo mycie pojemnika może nie jest bardzo wymagające, ale niestety naraża nas na kontakt z zabrudzeniami. Ze względu na swoją konstrukcję, odkurzacze bezworkowe są zazwyczaj większe i cięższe niż workowe. Poza tym są od nich droższe, aczkolwiek zakup takiego odkurzacza jest wydatkiem jednorazowym, gdyż nie poniesiemy dalszych kosztów eksploatacyjnych.